İrtibat Telefon

+90 216 387 15 75

E-posta Adresimiz

info@kartalcemevi.org.tr

Kalsın Benim Davam Divana Kaksın

– Rıza Aydın-
Şu divan sözünü hani Pir Sultan demiş ya “kalsın benim davam divana kalsın” sözü, bu sözün ne anlam ifade ettiğini azcık konuşalım mı?
Eski günlerimizde, böyle bir meşgülle karşılaşınca, bunu konuşalım yerine, “bunu bir büyüğü danışalım” derdim.
Sonra bir binlik rakı alır, muhabbet erenlerini davet eder, sazlı sözlü bir muhabbet ortamında, bu müşkül üzerine muhabbet eder, o müşkülü enine boyuna konuşurduk; şimdi özlediğim o günleri çok uzaklarda kaldığı için “bir büyüğe danışalım” demek yerine sadece konuşalım diyorum.
Ne demektir bu söz.
Kalsın benim davam divana kalsın derken muradımız ne?
Ulu divan nerede kuruluyor bunun üzerine azcık muhabbet edelim istedim.
Üzerinde düşünelim eskilerin tavrıyla söylersem bunun üzerine tefekkür edelim istiyorum.
12 Mart darbesi olmuştu, darbeci generallerin hükmü kesindi; adları ala ile vala ile anılıyordu.
Sonra?
12 Mart dönemi geçti, darbeci generallerin çocukları biz bu yükü taşıyamıyoruz diye soyadlarını değiştirdiler; çünkü ulu divan bunlarla ilgili hükmünü vermiş, halkın gönlünde cezaları kesinleşmişti. Bir de 12 Mart darbecilerin astığı kişilerin namını düşünün ulu divanın hükmünü nasıl tecelli ettiğini görürsünüz.
Emevi Devleti yaklaşık olarak doksan – yüz yıl yaşamış. Bu süre içinde bu devleti kuran Muaviye ile oğlu Yezid’in adları ala ile vala ile anılırlarmış; ama ulu divan onları mahkum etmiş, şimdi onların adları bir kötülük sıfatı olarak anılıyor; işte ulu divanın hükmüdür bu
Anadolu halkı, kapısında olan, gelene gidene saldıran itlere “Yavuz it” der; “yavuz” sıfatı bunu ifade eder. Bundan dolayı, ona buna saldırgan olana da yavuz adam derler.
Alevi katliamları yapan, Şah İsmaile savaş açıp, saldıran padişahın asıl adı “Sultan Selim’dir” ama halk ona saldırgan olduğu için böylesi bir lakap takmış, o bundan sonra, bu lakapla anılır olmuş, gerçek adı bile unutulmuş; işte ilahi adalet budur, böyle tecelli eder.
Köprüye onun adını verenler bile Sultan Selim adını veremediler lanetlenen bu adı verdiler.
İşte ilahi adalet böyle tecelli eder.
Kalsın benim davam divana kalsın sözü, anlayabilene bunları anlatır. Ulu divan herkesin layıkı olan şanı sıfatı ona bahşeder; bunun için yaşarken hep bu güne değil yarına da bakmak gerekir
Ebem bu günün için yarınını ateşe atıp yakma derdi.
Yarınlarımızı ateşe atmayalım.

Sosyal Medyada Paylaş

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Güncel Yazılarımız
Güncel Videolar